۲۶ مثال فوق العاده از ویدئوی توضیحی که باید ببینید

به دنبال نمونه ویدئوهای توضیحی هستید تا یکی مثل آن را برای برند، شرکت یا خدماتتان بسازید؟ درست آمده‌اید!

۲۶ تا از بهترین مثالهای ویدئوهای توضیحی در سبکهای مختلف را برای شما گردآوری کرده‌ایم تا از روی آنها ویدئوهای خودتان را بسازید.

ویدئوی توضیحی چیست؟

در دنیای بازاریابی ویدئویی، برای ساخت ویدئو گزینه‌های انتخابی گوناگون و فراوانی وجود دارد. پس از ویدئوهای تبلیغاتی یا پیشبرد فروش، ویدئوهای توضیحی یکی از رایج‌ترینِ این ویدئوها هستند. 

ویدئوهای توضیحی، ویدئوهای کوتاهی هستند که درباره کسب‌وکار توضیح میدهند یا چیزی را معرفی میکنند. این ویدئوها میتوانند درباره بخش کوچکی از شرکت شما یا کل کسب‌وکارتان باشند.

ویدئوهای توضیحی انواع مختلفی دارند. سبک رایج فعلی این است که برای مصور کردن یک داستان از شخصیت‌هایی با ترکیبی از رنگهای شاد و به صورت انیمیشن استفاده شود. تا چند سال پیش نقل داستان مصور بر روی صفحه‌های سفید مرسوم بود ولی روند روبه‌رشد اخیر تلفیقی از تصویرگری زنده و موشن‌گرافیک است. 

از طرف دیگر موشن‌گرافیک همیشگی است و همواره قابل استفاده خواهد بود. چیزهایی که ممکن است در آن تغییر کند، طرح، رنگ و سبک طراحی است. در برخی موارد برندها در ویدئوهای توضیحی خود از رویکردی خاص و منحصربه‌فرد استفاده میکنند.

اکنون بیایید به ۲۶ مورد از ویدئوهای توضیحی فوقالعاده‌ای که انتخاب کردهایم نگاهی بیندازیم؛ برای جست‌وجو و یافتن ساده‌تر، این ویدئوها را به چند بخش تقسیم کردهایم. 

ویدئوهای توضیحی انیمیشن دوبعدی/موشن‌گرافیک

متداول‌ترین ویدئوهای توضیحی، کارتون، تصویرسازی یا طراحی حین نقل داستان بر روی صفحه سفید هستند که به سبک دو بعدی انجام میشوند. چند سال قبل ویدئوهای توضیحی که به سبک مصورسازی داستان بر روی صفحه سفید حین نقل داستان تهیه میشدند خیلی مهم بودند پس از آن شخصیتهای کارتونی و بعدها تصویرسازی رنگی آدمها روی کار آمدند. 

باید از طراحان و تصویرگران انیمیشن تشکر کرد که میدانند چگونه نوآورانه بیندیشند و برای مشتریان خود ویدئوهای توضیحی جالب خلق کنند. نگاهی داریم به چند مورد از ویدئوهای مورد علاقه ما.

ویدئوهای توضیحی تصویری

قبل از همه ویدئوهای توضیحی به صورت تصاویر انیمیشن دو بعدی را داریم. تقریباً هر ویدئوی توضیحی به کمک تصاویر طراحی میشود. به همین خاطر بیشترشان شبیه هم هستند. تعدادی هم هستند که خاص و منحصربه‌فرد هستند که برخی در اینجا آمده‌اند. 

 1. کرِیزی اِگ

سبک این ویدئوی توضیحی یک شخصیت دارد که با بخشهای مختلفی تعامل دارد و محتوای صداگذاری خارج از تصویر را مصور میکند. صحنه خیلی متحرک نیست؛ حرکات فقط برای جلب توجه تماشاگر کفایت میکند. 

شخصیت، جنبه شوخ‌طبعی دارد و سبک آن مانند سبک‌هاییست که در گذشته کاربرد داشته است.

 1. بلِند

ویدئوی توضیحی ساخته‌شده برای فضای کاری بلِند ساده است و در آن از تصاویری با حداقل زرق‌وبرق استفاده شده است. انیمیشنها تمامی جنبه‌های مختلف یک فضای کاری مشارکتی را به‌صورت انیمیشنهای جالب و سرگرم‌ کننده مصور میکنند. 

 1. موبایل ماستِر

این ویدئوی توضیحی برای موبایل ماستر ساخته شده، ابتکار عملی جهت آموختن مطالبی در مورد بازیافت گوشی موبایل است. این تصویر سازی خطی دو بعدی مواد سازنده گوشی موبایل را به شکل مصور نشان میدهد، به‌همراه تعاملات ورودی و خروجی، و به سبک تخت و سطحی.

 1. سِکیوریتی@ می

دستیابی به تصویر سه‌بعدی از انیمیشنی که به صورت دو‌بعدی ساخته شده همیشه کار ساده‌ای نیست. این ویدئوی توضیحی در واقع خیلی خاص و ویژه است زیرا با وجود دو‌بعدی بودن حس عمق داشتن نیز در آن دیده میشود.

طراحان مجموعه‌ای از شخصیتها را طراحی کردند تا در ویدئو با هم تعامل داشته باشند و کمک کرده این ویدئو توضیحی به یک ویدئوی فراموش نشدنی تبدیل شود.

 1. فناوری موفق مکدونالد 

این سبک، سبک متفاوتی در ویدئوی توضیحی است. این ویدئو بیشتر از این که به پیشبرد فروش مربوط باشد مناسب روزنامه‌نگاری و ویراستاری است. طراحان از سبک تصاویر دهه 70 الهام گرفته‌اند؛ با رنگهای روشن متضاد و انیمیشنهای ساده. 

 1. آهرِفز

ویدئوی توضیحی آهرفز یک انیمیشن بامزه و سرگرم کننده است که به صورت افقی به سمت راست حرکت میکند؛ ضمن این که المانهای تصویر روی صفحه بالا و پایین میروند. دو نسخه از این ویدئو وجود دارد یکی بدون صداگذاری خارج از تصویر که میتوانید آن را در زیر ببینید و دیگری با صداگذاری خارج از تصویر. 

 1. باس

این ویدئوی توضیحی برداشتی آینده نگرانه نسبت به تصویر خطی انیمیشن معمولی است که در بسیاری از ویدئوهای توضیحی میبینیم. پس زمینه تیره با خطوط درخشنده و نورانی که مفهوم ساختن را در کسب‌وکار توضیح میدهند فوق‌العاده به نظر میرسند. مخصوصا استفاده از گرادیِنت در این ویدئوها زیبا و منحصربه‌فرد است.

 1. داکتُرو

داکترو ویدئوی توضیحی بانمکی با رنگهای تیره ملایم است. شخصیتها به سبک تصاویر کلاسیک طراحی شده‌اند که الان خیلی مد هستند. یک ویدئوی توضیحی مثل این همیشه خوب از کار درمیاید زیرا به شما حس خوبی میدهد. 

 1. پورینا وان

شخصیتهای تصویرسازی شده وقتی به طور خاص برای یک برند طراحی شده باشند بهترین هستند. دیدن گربه و صاحب آن وقتی صدای خارج از تصویر درباره غذای گربه پورینا صحبت میکند لطیف و صمیمی به نظر میرسد. 

ویدئوی توضیحی مثال خیلی خوب و کاملی برای آن است که شباهت یک ویدئوی توضیحی انیمیشن را با تصاویر دو بعدی نشان دهید. 

ویدئوهای توضیحی سیاه و سفید

قبل از اینکه ویدئوهای توضیحی با استفاده از تصاویر انیمیشن رنگی ساخته شوند، روند غالب در ساخت این ویدئوها استفاده از انیمیشنهای سیاه‌وسفید بود. اما متاسفانه تعداد مثال‌های به یادماندنی از انیمیشنهای سیاه‌وسفید کمتر از نمونه ویدئوهای توضیحی است. 

البته نمونه‌هایی از ویدئوهای توضیحی بر روی صفحات سفید وجود دارند که مورد علاقه ما هستند. 

 1. موزه تاریخ ملی

موزه تاریخ ملی این ویدئوی توضیحی را برای نمایش تاریخ 100 ساله بشر ساخت. طراحان از سبک کلاسیک طراحی بر روی صفحات سفید استفاده کردند البته برداشت ویژه و خاصی از المانهای ترسیمی جدید را نیز به آن اضافه کردند. 

 1. بازآفرینی آراِساِی 

ویدئوی توضیحی انیمیشن درباره بازآفرینی از نوع طراحی بر روی صفحات سفید که خیلی پیچیده و حساس است. در انیمیشنها المانهای ازقبل طراحی شده فراوانی وجود دارد. اما کاری که طراحان این ویدئو در انجام آن خیلی موفق عمل کرده‌اند بافت ماژیکی است که بر روی وایت‌برد از آن استفاده کرده‌اند. 

حرکت زنده به‌ صورت دستی بر روی صفحه مینویسد و ترسیم میکند تا جزئیات را به طرح اضافه کند.

ویدئوهای توضیحی انیمیشن سه‌بعدی

یکی از سبکهای مورد علاقه خود ما در ویدئوهای توضیحی، انیمیشن سه‌بعدی است. تفاوت میان دوبعدی و سه‌بعدی، عمق میدان و نوع حرکت در ویدئو است. 

 1. ویسمه

ویدئوی توضیحی انیمیشن ویسمه دارای یک شخصیت برند است که شما را به سفری در دنیای دیجیتال پر از طرح، خلق اثر و تعامل انسانی میبرد. تیم ما سخت تلاش کرده تا چنین اتفاقی بیفتد و ما به آن افتخار میکنیم. 

 1. بوستِیشِن

ویدئوی توضیحی انیمیشن سه‌بعدی بوستیشن سرگرم‌کننده و پر زرق و برق، با طراحی به سبک فضایی است. صفحه موبایل به شهری انیمیشنی تبدیل میشود که هر گوشه خیابان این شهر، اپلیکیشنهای فعال بر روی دستگاه را نمایش میدهد. این ویدئو هم بامزه و هم جالب است.

 1. کرِدیفلوکس

کردیفلوکس انیمیشن منحصربه‌فردی خلق کرده که در آن گویهای چوبی بر روی یک دستگاه میغلتند، دستگاهی که بهترین این گویها را انتخاب میکند و به کد دیجیتال تبدیل میکند. نخستین بخش انیمیشن سه‌بعدی خیلی واقع‌بینانه است و به‌سادگی چشم مخاطب را میگیرد. 

 1. وُرکفلو

در نمونهای دیگر ورکفلو یک ویدئوی توضیحی انیمیشن سه‌بعدی خلق کرد. به سبکی که شخصیتها و المانهای آن از خاک رس و خمیر بازی ساخته شده‌اند. 

در این مورد عملیات بر روی یک میز کار واقعی با شخصیتهای بامزه اتفاق میافتد که داستان برند و آنچه را انجام میدهد به شکل بصری نمایش میدهد.

ویدئوهای توضیحی ترکیب انیمیشن و حرکت زنده

استفاده از ویدئوهای حرکت زنده یا المانهای حرکت زنده که با انیمیشن آمیخته شده‌اند روش خیلی خوبی برای جلب توجه دامنه وسیعی از مخاطبان است. این نوع ویدئوهای توضیحی در هر شکل و اندازه‌ای موجودند، از اسلایدهای ساده ارائه که در آنها از انیمیشن استفاده شده تا طرحهایی که به شکلی بی‌نقصی با هم ترکیب شده‌اند. 

 1. ونتانا

ویدئوی توضیحی سه‌بعدی ونتانا، انیمیشن زیبایی از ترکیب طرحهای سه‌بعدی با ویدئوهای حرکت زنده است. کسب‌وکار ونتانا تماماً بهینه‌سازی استفاده از تصاویر سه‌بعدی در طراحی است، لذا تعجبی ندارد که ویدئوی توضیحی این شرکت المانهای دو‌بعدی را خیلی خوب کنار عوامل سه‌بعدی قرار میدهد تا تصاویر سه‌بعدی به شکل ممتاز نمایان شوند.

17.کُدمیت

این نمونه ویدئوی توضیحی، سبکی دست‌یافتنی‌ای دارد و میتوانید برای ساختن ویدئوی خودتان از آن الگو و الهام بگیرید. این ویدئو از اسلایدهایی تهیه شده که پس‌زمینه آن تصاویر ویدئویی دارد و المانهای انیمیشن در بالای آن قرار گرفته است. رویکردی بسیار کلاسیک در انیمیشن که هنوز هم توجه بیننده را جلب میکند.

 1. مورگان کراسینگ

گزینه انتخابی دیگری که برای یک ویدئوی توضیحی وجود دارد این است که از سبک مینیمال در ترکیب انیمیشن و حرکت زنده استفاده کنیم. در برخی موارد انیمیشن میتواند بسیار پیچیده و حساس باشد اما در این مورد تمام چیزی که لازم داریم سادگی و طرحی تروتمیز است.

زمانی که انیمیشن نقش مکمل دارد حرکت زنده جنبه اصلی کار محسوب میشود.

 1. زِندِسک گاید

شروع این ویدئوی توضیحی زندسک گاید مانند هر تصویر انیمیشن دیگر است سپس بی‌درنگ به حرکت زنده تغییر می‌یابد. 

تعجبی ندارد که المانهای انیمیشن در میان ماهی‌های یک تنگ ماهی، کوکی‌های ماهی قرمز و فردی که کوسه است ظاهر میشود.

 1. مووی گایدز

مووی گایدز نیز مشابه ویدئوی بالا از ترکیب یکسره ویدئوهای حرکت زنده و المانهای انیمیشن استفاده میکند. در این ویدئو نیز انیمیشن‌ها در لایه بالایی ویدئو قرار گرفته‌اند اما همچنان به‌نظر میرسد بخشی از ویدئو هستند. 

 1. اِسلَک

ویدئوی توضیحی اسلک با کلیپی از مدیر اجرایی و موسس شرکت آغاز میشود که توضیح میدهند چطور کانالهای این شرکت می‌توانند جایگزین ایمیل شوند. سپس انیمیشنهای ساده را میبینیم که در قالب بصری خلأهای ایمیل را نمایش میدهند و این که اسلک چطور میتواند این خلأها را پر کند. 

دو مثال آخر از بخش صنعت انتخاب شده‌اند. این مثال‌ها معمولا با مثال‌های کسب‌وکار کمی متفاوت هستند، زیرا باید فرایندها و محصولات واقعی را نمایش دهند. طراحان، محصولات را در قالب عناصر انیمیشن بازآفرینی میکنند تا ویدئو جذابتر به نظر برسد.

 1. بارتِک

ویدئوی توضیحی موشن‌گرافیک فرایند سیستم اتوبوس از راه دور بارتک است که مصورسازی شده است. اجزای این ساز و کار دیجیتالی شده و به صورت انیمیشن درآمده‌اند و یک ویدئوی توضیحی موشن‌گرافیک موفق را ساخته‌اند. 

 1. جیای دیجیتال

در ویدئوی توضیحی جیای دیجیتال، موشن‌گرافیک با المانهای انیمیشن ترکیب شده است. این ویدئوی توضیحی به‌خوبی از عهده مصورسازی چیزی که به‌ طور بالقوه یک ایده خشک‌وخالی محسوب میشد برآمده است. 

ویدئوهای توضیحی غیرعادی و منحصربه‌فرد

آخرین موارد که کم‌اهمیت هم نیستند، ویدئوهای توضیحی غیرعادی و منحصربه‌فردی هستند که با بقیه فرق دارند. در اینجا سه مثال از ویدئوی توضیحی داریم که با هیچ یک از طبقه‌ بندیهای بالا همخوانی ندارند اما میتوانند در هر یک از طبقه بندیهای بالا جای بگیرند. 

 1. بیهاب

ویدئوی توضیحی بیهاب واقعا منحصربه‌فرد است. به سبک کولاژ (تکه‌کاری) خلق شده، با رنگهای متعددی که با عکسهای سیاه و سفید و ویدئو قاطی شده‌اند. این ویدئو به‌ اندازه کافی سرگرم‌کننده است و کل آن درباره استودیویی است که ویدئوهای توضیحی میسازد.

 1. گوگورو

ترکیب موشن‌گرافیک، انیمیشن دوبعدی و سه‌بعدی در ویدئوی توضیحی امری نیست که نِیل به آن همیشه سهل و ساده باشد. ویدئوی گوگورو هر سه مورد را با هم تلفیق میکند در حالی که طرح، رنگ، سرعت حرکت و شخصیت در آن یکسره حفظ میشود. 

 1. کرم ضدآفتاب چگونه عمل میکند؟

این ویدئوی توضیحی بیشتر از این که یک ویدئوی توضیحی برای شرکت محسوب شود، یک ویدئوی توضیحی آموزشی است. با دیدی خلاقانه و سرگرم‌کننده که تمامی قواعد را زیر پا میگذارد و تماشای آن را جالب و جذاب میسازد.

توانستید از این ایده ها الهام بگیرید؟

خوشبختانه این لیست ویدئوهای توضیحی، کنجکاوی شما را تحریک میکند تا به دنبال ویدئوهای بیشتری بگردید. یا شاید هم برای ساختن ویدئوی توضیحی خودتان اقدام کنید. ما 26 تا از ویدئوهای مورد علاقه خودمان را انتخاب کردیم اما اگر به Behance.com سری بزنید و در نوار جستوجو عبارت «ویدئوی توضیحی» را وارد کنید نمونه‌های بیشتری هم خواهید یافت. 

برای الهام گرفتن بیشتر به یوتیوب سری بزنید و در آنجا عبارت ویدئوی توضیحی را جست‌وجو کنید. نمونه‌های زیادی خواهید یافت اما انتظار یافتن ویدئوهای خیلی خوب را نداشته باشید. 

ممکن است بعضی از این نمونه ویدئوها را در همین لیست یا در رسانه‌های اجتماعی دیده باشید.

اگر یک ویدئوی توضیحی خوب از آب دربیاید اثر خوبی خواهد گذاشت و در رسانه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود. در برخی موارد تبلیغات بازرگانی تلویزیونی مثل ویدئوهای توضیحی ساخته میشوند. برای همین است که میدانیم این نوع ویدئوها کارایی دارند!

نام کاربری اجباری است
ایمیل شما اجباری است
متن دیدگاه اجباری است
موزیکال
موشن گرافیک چیست؟
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

واژه­ ایست که همه ما اغلب به طور روزمره و خصوصاً در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی،

خواندن ادامه

موزیکال
25 ایده ویدئویی برای کسب‌وکار شما
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

از بدیهی‌ترین تا مبهم‌ترین ویدئوها... آن ویدئوهایی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است.

خواندن ادامه